AM V. 59/2008. (IV. 29.) rendeletben rögzített tilalmi időszak módosítási lehetőségeinek felülvizsgálata a klímaváltozás okozta hőmérsékleti változások hatására

Összefoglalás

A 2017/2018-as kutatások alkalmával a szerves- és műtrágya felhasználási adatok (nitrátadatszolgáltatási adatbázisának adataiból) a 2016-os gazdálkodási évi MePAR blokkokhoz történő hozzárendelése, majd az így kapott terhelési adatbázis részletes elemzése révén ismertté váltak a Magyarországon alkalmazott tápanyag-utánpótlási gyakorlatok főbb elemei, kritikus tényezői, melyek mind agronómiai, mind környezetvédelmi szempontból meghatározzák a tevékenység eredményességét, környezeti hatásait. A mintegy 80.000 MePAR blokk terhelési adatai egyértelművé tették, hogy az országos gyakorlat környezetkímélő, a kijuttatott dózisok nem haladják meg a növények igényét. Ezzel összefüggésben a tápelem mérlegek negatívak, vagyis a növények által a talajból felvett tápanyagok mennyisége nagyobb a kijuttatott tápanyagok mennyiségénél.
A Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat (HMGY) szabályrendszerének felülvizsgálata racionálisabbá teheti a nitrátérzékeny területen folytatott gazdálkodást. A Magyarország területének 67%-án kötelezően betartandó szabályok észszerűsödésével csökken a gazdálkodókra nehezedő adminisztratív teher, mellyel nagymértékben javulhat a gazdálkodás eredményessége. A nitrát adatszolgáltatásban a termesztett növény (faj) és annak termésmennyisége (t/ha) csak a 2016-os gazdálkodói év óta kötelező eleme. A 2016. évi gazdálkodói év adatainak elemzése igazolja az 59/2008 (IV. 29.) FVM rendeletben megadott trágya kijuttatási tilalmi időszak 1 hónappal való lerövidítésének lehetőségét. A 2017. évi adatok elemzése (ugyanazon metodikával) várhatóan megerősíti a korábbi megállapításunkat, miszerint nem jelent nitrát bemosódás kockázat növelő veszélyt a tilalmi időszak kezdetének 1 hónappal való eltolása november 01-re. Az így lefuttatott 2 év jelentős mértékben hozzájárul a jogszabály módosítási folyamat tudományos megalapozásához, ezáltal az EU Bizottság képviselőivel folytatandó tárgyalások eredményes lefolytatásához.

Azonosító:
AGMF/61/2019
Projektvezető: Osztály:
Talajtérképezési és Környezetinformatikai Osztály
Kutatás éve:
2019
© 2013-2024 ATK TAKI
Impresszum | Adatkezelési tájékoztató