Biohulladékok kezeléséből származó talajtermékenység növelő anyagok - komposztok és erjesztési maradékok – minőségbiztosítási rendszerének tudományos hátterének kidolgozása

Összefoglalás

Az MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Intézet vezette konzorcium a Szent István Egyetemmel és a Magyar Minőségi Komposzt Társasággal együttműködésben, a Biohulladékok kezeléséből származó termékenységnövelő anyagok-komposztok és erjesztési maradékok- minőségbiztosítási rendszere tudományos hátterének kidolgozása címmel 2013. 06. 01.- 2015. 11. 30. között Komposzt minőségbiztosítási rendszert fejlesztett.
Az Európában működő komposzt minőségbiztosítási rendszerek működési alapelvei nagyon hasonlóak, a részletekben (határértékek, ellenőrzések-, vizsgálatok gyakoriság, osztályzás stb.) azonban különbségek vannak. A különbségek okai az alapvető nemzeti sajátosságokból következnek (gyűjtés rendszere, szennyezettség, talajok állapota, és a mezőgazdasági sajátosságok), amelyek szükségessé teszik a minőségbiztosítási rendszer szakmai részének tudományos megalapozását (szennyező- és tápanyagtartalom felmérése, talajokon felhasználható komposzt/erjesztési maradék mennyiségének meghatározása a hazai mezőgazdasági gyakorlat figyelembevételével, stb).
A projekt célja volt egy egységes komposzt adatbázis, minőségi besorolási rendszer kialakítása, valamint javaslatok kidolgozása minősítési eljárásokra, a komposztok és erjesztési maradékok élelmiszer-biztonsági szempontok figyelembe vételével történő mezőgazdasági használatára. Komposzt web-es informatikai rendszer kialakítása az adatgyűjtés támogatásához és a minősítési eljárás kialakításához.

Projektinformációk

Azonosító:
NFÜ - KTIA 0402-K-0302-P
Projektvezető: Osztály:
Talajkémiai és Anyagforgalmi Osztály
Kutatás éve:
2013
2014
2015
© 2013-2024 ATK TAKI
Impresszum | Adatkezelési tájékoztató