Magas nyomelemtartalmú öntözővíz hatása a talaj-növény rendszerre, továbbá a közvetlen emberi táplálkozásra szánt élelmiszer alapanyagok minőségére

Összefoglalás

Magyarország öntözési célra használt vizeinek vizsgálata környezeti- és humán-egészségügyi szempontból egyaránt fontos. Vizeink jó állapotának megőrzése nélkülözhetetlen a fenntartható és biztonságos környezet, egészséges élelmiszerek előállítása szempontjából. Öntözési célokra használt vizeinkben változó koncentrációban fordulnak elő potenciálisan toxikus és esszenciális mikroelemek. Szükséges az egészségre ártalmas és/vagy hasznos elemeket tartalmazó öntözővizek felhasználhatóságára vonatkozó küszöbértékek meghatározása.
A „Magas nyomelemtartalmú öntözővíz hatása a talaj-növény rendszerre, továbbá a közvetlen emberi táplálkozásra szánt élelmiszer alapanyagok minőségére” című kutatás az Ökológiai Kutatóközpont vezetésével, az Országos Közegészségügyi Központ, az Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézet és Smaragd GSH Kft. konzorciumi partnerek közreműködésével valósul meg.
A projekt célja, hogy végigkísérje a vizsgált nyomelemek (jód, szelén, arzén, bór) útját, felhalmozódását, hasznosítását a víz-kőzet, víz-talaj, víz-öntözővíz, öntözővíz-növénytermesztés, növény-emberi tápanyag kapcsolatokon keresztül és értékelje azok környezeti és humán-egészségügyi kockázatát, támogassa a döntéshozatalt és a gazdálkodókat célzott kutatási eredményekre alapozott öntözési szaktanácsadás alapjainak megteremtésével. A vizsgált elemek közül a jód és szelén hiánya súlyos egészségügyi problémákhoz, hiánybetegségek kialakulásához vezethet. A bór esszenciális elem, nélkülözhetetlen csontjaink növekedéséhez és idegrendszerünk működéséhez viszont az arzénhoz hasonlóan már alacsony koncentrációban is toxikus lehet az emberre nézve. A talajhasználat, ide értve a különböző összetételű öntözővizek használatát is a mezőgazdasági tevékenységek során, megváltoztathatja a talajok tulajdonságait, annak termékenységét, ezáltal a termelékenységet és adott esetben a termés mennyiségének és minőségének nem feltétlenül pozitív irányú változásához vezethet. A pályázat keretében vizsgálják, hogy a már használt és rendelkezésre álló felszín alatti öntözővizek milyen vízkémiai tulajdonságokkal, nyomelem-tartalommal bírnak és meghatározott koncentrációkban az arzén, bór, jód és a szelén milyen hatást gyakorol a talajok termékenységére és a termesztett zöldségfélék mennyiségi és minőségi paramétereire. Az ATK TAKI kutatói az ÖK kutatóival együttműködésben homok, homokos vályog és vályog talajon különböző növénycsaládhoz tartozó zöldségfélék különböző részeiben - különös tekintettel a fogyasztható részekre - vizsgálják a fent nevezett elemek feldúsulását, a növények élettani paramétereit és a talajokban bekövetkező kémiai, fizikai és biológiai változásokat. Vizsgálataikat klímakamrai és félszabadföldi modellkísérletekben végzik. Az ATK TAKI őrbottyáni kísérleti telepén NVKP projekt nyomelemekkel dúsított öntözővizek nyomelemeinek növényi felvétel vizsgálatára automatizált öntözőrendszerrel ellátott fóliasátrat létesítettek.

Azonosító:
NVKP-16-1-2016-0044
Projektvezető: Osztály:
Talajkémiai és Anyagforgalmi Osztály
Kutatás éve:
2017
2018
2019
2020
© 2013-2024 ATK TAKI
Impresszum | Adatkezelési tájékoztató