A talajtakaró felszíni és felszínalatti vizek minőségét és mennyiségét befolyásoló állapotának országos léptékű térbeli jellemzésére és értékelésére

Összefoglalás

A talaj kulcsfontosságú szerepet tölt be a vízkészletek megőrzésében és a mezőgazdasági termelés hatékonyságában. Szűrő, puffer és szabályozó képessége a vízminőségre gyakorol nagy hatást; abszorpciós, tároló, és kontrollált átfolyást lehetővé tévő tulajdonságai elsősorban a vizek mennyiségi viszonyaira hatnak. Mindezen funkciói szoros összefüggésben állnak a szerves anyag tartalommal.
A BM megbízásából elvégzendő feladat célkitűzése olyan, országos, potenciális szerves szén telítettségi és aktuális szénkészleteket bemutató térképek szerkesztése, melyek felhasználhatók veszélyeztető problémák térbeli beazonosítására és lehatárolására, illetve a talaj- és vízvédelmet támogató gazdálkodási módokra vonatkozó lokális és regionális érvényességű ajánlások megfogalmazását segítik elő a Vízgyűjtő Gazdálkodási Terv (VGT) tervezési egységein.
1. A talaj szerves szén telítettségének megállapítására vonatkozó elvi keretek kidolgozása.
2. Szakirodalmi adatok alapján a rendelkezésre álló országos talajtani adatbázisok azon pontjaira vonatkozó adatok leválogatása, melyekben a földhasználat és a korábban számított szén-készlet becslés alapján feltételezhető, hogy szervesanyag tartalom tekintetében leginkább megközelíti a telített állapotot.
3. Rendelkezésre álló, országos adatbázisban tárolt, a feltalaj szervesanyag tartalmára vonatkozó becslési algoritmus kidolgozása a) mért talajtulajdonság értékek alapján b) az egyes mérési pontokhoz rendelt háttér környezetei segédváltozók alapján c) komplex adatok alapján.
4. A 3. pontban kidolgozott becslési algoritmus térbeli implementációja a potenciálisan szervesanyaggal telített talajállapotnak megfelelő talaj szervesanyag tartalom térképezésére.

Azonosító:
BM/9961 -1/2020
Projektvezető: Osztály:
Talajtérképezési és Környezetinformatikai Osztály
Kutatás éve:
2020
© 2013-2024 ATK TAKI
Impresszum | Adatkezelési tájékoztató